Czym jest łojotokowe zapalenie skóry głowy?
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) głowy jest przewlekłą chorobą zapalną skóry, charakteryzującą się łuszczeniem się, zaczerwienieniem i swędzeniem skóry głowy. Jest to powszechne schorzenie, które może występować w każdym wieku, jednak szczególnie często dotyka osób dorosłych. ŁZS może obejmować również obszary skóry bogate w gruczoły łojowe, takie jak twarz, klatka piersiowa i plecy.
Przyczyny powstawania łojotokowego zapalenia skóry głowy
Przyczyny powstawania łojotokowego zapalenia skóry głowy, podobnie jak w przypadku łupieżu, spowodowane są nadmiernym rozwojem drożdżaków Malassezia, których metabolity, takie jak kwasy tłuszczowe, wywołują reakcję zapalną. Wzmożona produkcja sebum przez gruczoły łojowe również sprzyja tej chorobie, dlatego ŁZS najczęściej dotyka osób z przetłuszczającą się skórą głowy.
Objawy łojotokowego zapalenia skóry głowy:
- łuszczenie się skóry głowy, często w postaci tłustych, żółtawych łusek,
- zaczerwienienie i stan zapalny skóry,
- swędzenie, które może być intensywne i uporczywe,
- możliwość wystąpienia bolesnych, sączących się plam.
*Źródło:Buczek A, Wcisło-Dziadecka D, Sierant K, Brzezińska-Wcisło L. Co nowego w etiologii i terapii łojotokowego zapalenia skóry. Post N Med 2018; XXXI(1A): 49-54
Leczenie i łagodzenie objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy
Nie ma leku, który całkowicie wyleczy łojotokowe zapalenie skóry głowy. Choroba ta ma okresy remisji i nawrotów, więc wymaga regularnej terapii pielęgnacyjnej
i łagodzącej objawy. Stosuje się głównie miejscowe preparaty takie jak szampony, płyny i żele o działaniu przeciwzapalnym, przeciwgrzybiczym, przeciwświądowym
i keratolitycznym.
Ze względu na nawrotowy charakter choroby, zaleca się używanie szamponów przeciwgrzybiczych w okresach remisji, np. raz w tygodniu. Ważna jest także właściwa higiena skóry głowy oraz unikanie czynników nasilających objawy takich jak stres, zła dieta, częste przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach czy niedobór snu.
*Badania dotyczą Peelingu trychologicznego oczyszczająco-złuszczającego TRICHO. Badania aplikacyjne prowadzono pod nadzorem lekarzy specjalistów – dermatologów, na 30 probantach – ochotnikach, w warunkach domowych (panel domowy).
Dlaczego warto stosować kosmetyki Amaderm?
Kosmetyki Amaderm zawierają składniki, które skutecznie pomagają w łagodzeniu objawów łojotokowego zapalenia skóry głowy:
- mocznik – zmiękcza naskórek oraz delikatnie złuszcza, dzięki czemu ułatwia wnikanie pozostałych składników aktywnych w głębsze partie skóry.
- pirokton olaminy – substancja o działaniu przeciwbakteryjnym, przywraca równowagę skóry głowy i normalizuje procesy złuszczania naskórka.
- kwas bursztynowy – poprawia nawilżenie oraz eliminuje szorstkość skóry głowy, skutecznie ją regeneruje.
- pantenol – znacząco ogranicza świąd, pieczenie i zaczerwienienia.
W naszej rutynie znajdziesz: