Objaw brudnych łokci i kolan - Amaderm

Objaw brudnych łokci i kolan

Wbrew sugestywnej nazwie efekt „brudnych kolan” lub „brudnych łokci” nie wynika z braku staranności przy oczyszczaniu skóry, ale jest objawem wynikającym z nadmiernego wysuszenia i rogowacenia się skóry, w efekcie czego przybiera ona szary, brunatny kolor.

Zacznijmy od tego, czym jest rogowacenie skóry.

„Keratynizacja, popularnie zwana rogowaceniem, to naturalny proces zachodzący w obrębie naszej skóry, polegający na obumieraniu komórek naskórka – keratynocytów. Powstają one w warstwie podstawnej, czyli najgłębiej położonej warstwie naskórka, aby potem wędrować do warstwy rogowej, powierzchniowej. Przechodząc przez poszczególne warstwy naskórka keratynocyty zmieniają swój kształt – ulegają spłaszczeniu i tracą jądro komórkowe, przekształcając się w korneocyty. Cykl odnowy naskórka, od podziału, aż do usunięcia komórek zrogowaciałych, trwa około 30 dni. Jeśli jednak naturalny proces regeneracji ulegnie zaburzeniu – dochodzi do nadmiernego rogowacenia się skóry tzw. hiperkeratozy. Skóra staje się sucha, szorstka, zgrubiała i  mało elastyczna.”

mówi dermatolog, dr n. med. Paulina Kiluk,

 Przyczyn nadmiernego rogowacenia może być wiele:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. w wyniku niedoczynności tarczycy, cukrzycy,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowa pielęgnacja, np. nieregularne złuszczanie lub nadmierne stosowanie peelingów czy pumeksu,
  • nadmierny nacisk na stopy, np. przy nadwadze lub deformacjach stopy
  • działanie czynników środowiska zewnętrznego, np. drażniące działanie detergentów,
  • ucisk i tarcie, np. przy źle dobranym obuwiu,
  • dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jak pielęgnować skórę, aby pozbyć się efektu brudnych łokci lub kolan?

Skłonna do przesuszenia i nadmiernego rogowacenia skóra wymaga systematycznego nawilżenia i natłuszczenia. Aby ten cel osiągnąć sięgnij po specjalistyczne preparaty zawierające składniki hydrofilowe, które skutecznie wiążą wodę zatrzymując ją w skórze, takie jak: mocznik, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, kolagen czy glicerynę. Ich głównym celem jest zwiększenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu skóra będzie doskonale nawilżona i bardziej elastyczna. A dodatkowo działanie keratolityczne mocznika (w stężeniu >10%) czy kwasu mlekowego pomoże usunąć nagromadzone masy rogowe naskórka. Aby odbudować i wzmocnić naruszoną warstwę lipidową skóry niezbędne są również lipidy, dlatego formuły kosmetyków powinny zwierać również bogate w ceramidy i kwasy tłuszczowe masła i oleje roślinne. W kosmetykach szukaj również składników o działaniu kojącym i przyspieszającym regenerację, np. pantenolu, bisabololu czy propolisu.

Warto jednak pamiętać, że efekt brudnych kolan i łokci może być objawem chorób o podłożu hormonalnym i towarzyszyć schorzeniom narządów wewnętrznych, dlatego wymaga konsultacji lekarskiej i doboru odpowiedniego leczenia.

Amaderm
ATOPIC Kremożel nawilżająco-kojący na powieki i okolice oczu
Poznaj produkt
Amaderm
Szampon przeciwłupieżowy nawilżająco-łagodzący
Poznaj produkt
Zobacz też:

Dlaczego warto stosować peeling trychologiczny?

Pielęgnacja skóry głowy jest często zaniedbywanym aspektem codziennej rutyny kosmetycznej. Skupiając się na zdrowiu włosów, często zapominamy, że zdrowa skóra głowy jest kluczem do ich pięknego wyglądu. Jednym z produktów, który zyskuje na popularności w trosce o skórę głowy, jest peeling trychologiczny. Dlaczego warto go stosować i jakie korzyści przynosi? Czym jest peeling trychologiczny? Peeling…

Czytaj więcej >

Wyróżnienie dla szamponu przeciwłupieżowego AMADERM

Nasz dermokosmetyk, AMADERM szampon przeciwłupieżowy nawilżająco-łagodzący, przeszedł pozytywne testy i otrzymał certyfikat akceptacji Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, najważniejszej instytucji w Polsce w tej dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie i dowód na wysoką jakość Szamponu AMADERM oraz potwierdzenie jego działania przez wybitnej klasy specjalistów w dziedzinie trychologii. Jest nam niezmiernie miło, że nasza receptura, opracowana specjalnie, by pomagać…

Czytaj więcej >

Alicja Pawlak

Alicja choruje na łuszczycę od 24 lat. Jej skóra na co dzień wymaga specjalnej pielęgnacji i nawilżenia, a jak sama pisze – ciężko jest jej dobrać właściwe produkty, gdyż w grę wchodzi także odpowiednia konsystencja, zapach oraz stopień nawilżenia. Jej uwagę zwrócił balsam nawilżający – bardzo lekki w konsystencji, nie brudzący ubrań, idealny zarówno podczas…

Czytaj więcej >