Objaw brudnych łokci i kolan - Amaderm

Objaw brudnych łokci i kolan

Wbrew sugestywnej nazwie efekt „brudnych kolan” lub „brudnych łokci” nie wynika z braku staranności przy oczyszczaniu skóry, ale jest objawem wynikającym z nadmiernego wysuszenia i rogowacenia się skóry, w efekcie czego przybiera ona szary, brunatny kolor.

Zacznijmy od tego, czym jest rogowacenie skóry.

„Keratynizacja, popularnie zwana rogowaceniem, to naturalny proces zachodzący w obrębie naszej skóry, polegający na obumieraniu komórek naskórka – keratynocytów. Powstają one w warstwie podstawnej, czyli najgłębiej położonej warstwie naskórka, aby potem wędrować do warstwy rogowej, powierzchniowej. Przechodząc przez poszczególne warstwy naskórka keratynocyty zmieniają swój kształt – ulegają spłaszczeniu i tracą jądro komórkowe, przekształcając się w korneocyty. Cykl odnowy naskórka, od podziału, aż do usunięcia komórek zrogowaciałych, trwa około 30 dni. Jeśli jednak naturalny proces regeneracji ulegnie zaburzeniu – dochodzi do nadmiernego rogowacenia się skóry tzw. hiperkeratozy. Skóra staje się sucha, szorstka, zgrubiała i  mało elastyczna.”

mówi dermatolog, dr n. med. Paulina Kiluk,

 Przyczyn nadmiernego rogowacenia może być wiele:

  • zaburzenia gospodarki hormonalnej, np. w wyniku niedoczynności tarczycy, cukrzycy,
  • uwarunkowania genetyczne,
  • nieprawidłowa pielęgnacja, np. nieregularne złuszczanie lub nadmierne stosowanie peelingów czy pumeksu,
  • nadmierny nacisk na stopy, np. przy nadwadze lub deformacjach stopy
  • działanie czynników środowiska zewnętrznego, np. drażniące działanie detergentów,
  • ucisk i tarcie, np. przy źle dobranym obuwiu,
  • dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe.

Jak pielęgnować skórę, aby pozbyć się efektu brudnych łokci lub kolan?

Skłonna do przesuszenia i nadmiernego rogowacenia skóra wymaga systematycznego nawilżenia i natłuszczenia. Aby ten cel osiągnąć sięgnij po specjalistyczne preparaty zawierające składniki hydrofilowe, które skutecznie wiążą wodę zatrzymując ją w skórze, takie jak: mocznik, kwas hialuronowy, kwas mlekowy, kolagen czy glicerynę. Ich głównym celem jest zwiększenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka, dzięki czemu skóra będzie doskonale nawilżona i bardziej elastyczna. A dodatkowo działanie keratolityczne mocznika (w stężeniu >10%) czy kwasu mlekowego pomoże usunąć nagromadzone masy rogowe naskórka. Aby odbudować i wzmocnić naruszoną warstwę lipidową skóry niezbędne są również lipidy, dlatego formuły kosmetyków powinny zwierać również bogate w ceramidy i kwasy tłuszczowe masła i oleje roślinne. W kosmetykach szukaj również składników o działaniu kojącym i przyspieszającym regenerację, np. pantenolu, bisabololu czy propolisu.

Warto jednak pamiętać, że efekt brudnych kolan i łokci może być objawem chorób o podłożu hormonalnym i towarzyszyć schorzeniom narządów wewnętrznych, dlatego wymaga konsultacji lekarskiej i doboru odpowiedniego leczenia.

Amaderm
Balsam nawilżający
Poznaj produkt
Amaderm
Krem nawilżająco-regenerujący
Poznaj produkt
Zobacz też:

Objaw brudnych łokci i kolan

Wbrew sugestywnej nazwie efekt „brudnych kolan” lub „brudnych łokci” nie wynika z braku staranności przy oczyszczaniu skóry, ale jest objawem wynikającym z nadmiernego wysuszenia i rogowacenia się skóry, w efekcie czego przybiera ona szary, brunatny kolor….

Czytaj więcej >

Atopowe Zapalenie Skóry w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Szacuje się, że ok. 40% kobiet w ciąży boryka się ze świądem skóry. Może ono być wynikiem rozciągania skóry, szczególnie jeśli dotyczy brzucha, albo być objawem chorób skóry, w tym najczęstszej dermatozy ciążowej – atopowych wykwitów ciążowych, które mogą objawiać się m.in. wykwitami o charakterze atopowego zapalenia skóry….

Czytaj więcej >