Jak radzić sobie z egzemą? - Amaderm

Jak radzić sobie z egzemą?

Egzema (wyprysk) to stan zapalny skóry. Pojawia się u osób w różnym wieku i stanowi problem przewlekły, nawracający. Właściwe leczenie i pielęgnacja skóry suchej sprawią, że nieprzyjemne objawy staną się mniej uciążliwe, a okresy remisji choroby dłuższe.

Objawy egzemy

Egzema objawia się zmianami pojawiającymi się na skórze: rumieniem, swędzącą i łuszczącą się skórą, grudkami oraz pęcherzykami wypełnionymi wodą. Po rozdrapaniu nierzadko dochodzi do pęknięć, które pozostawione bez interwencji lekarza dodatkowo ulegają infekcjom. Najbardziej narażone na egzemę są nadgarstki, łokcie i skóra pod kolanami u dzieci, a u dorosłych sucha, swędząca skóra może wystąpić także na szyi, klatce piersiowej i w miejscach intymnych.

Przyczyny

Egzema ma podłoże genetyczne i alergiczne, co oznacza, że najprawdopodobniej skłonność do tej reakcji uczuleniowej odziedziczyłaś po rodzicach, zaś jej objawy pojawiają się zawsze pod wpływem jakiegoś konkretnego alergenu. Ich nasilenie związane jest także z trybem życia i środowiskiem, w jakim na co dzień funkcjonujesz. Stres i skażone powietrze zwiększą podatność na wystąpienie reakcji alergicznej. Egzemę dzieli się na dwa rodzaje: endogenna egzema wywołana jest czynnikiem wewnętrznym, zaś egzogenna powstaje wskutek oddziaływania alergenu ze środowiska. Bez względu na to, który rodzaj egzemy dotyczy Ciebie, leczenie, pielęgnacja i profilaktyka będą podobne.

Diagnoza

Jak w przypadku większości alergii rozpoznanie rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, na postawie którego zleca się odpowiednie testy, które mają na celu wychwycenie alergenów wywołujących problem z suchą, łuszczącą się skórą. Następnie stosuje się leki niwelujące objawy skórne lub przepisuje się kurację odczulającą.

Sposoby leczenia i pielęgnacji skóry z egzemą

Leczenie egzemy sprowadza się zasadniczo do zmniejszenia objawów za pomocą leczenia miejscowego i leków antyhistaminowych oraz minimalizowania kontaktu z czynnikami podrażniającymi skórę. Po określeniu uczulającego alergenu zaleca się w miarę możliwości usunięcie go z otoczenia chorego. W zimie należy często nawilżać skórę, zawsze wkładać rękawiczki oraz unikać przegrzanych pomieszczeń z suchym powietrzem, a latem nadmiernego eksponowania skóry na słońce prowadzącego do przegrzania i zbyt mocno klimatyzowanych pomieszczeń.
Egzema w znaczący sposób narusza barierę hydrolipidową skóry, dlatego miejscowe leczenie skupia się na jej odbudowie z zastosowaniem kremów nawilżających do cery suchej oraz natłuszczających. Nakładaj je zawsze na czystą, lekko wilgotną skórę, delikatnie wmasowuj kremy i balsamy, nie wcieraj ich zbyt mocno. Ponadto unikaj długich, gorących kąpieli, szorstkich ręczników oraz wysuszających mydeł i kosmetyków do demakijażu z alkoholem – mogą bowiem dodatkowo wysuszyć skórę i doprowadzić do pęknięć.
W zminimalizowaniu dolegliwości skóry pomogą Ci także luźne, przewiewne ubrania z bawełny, które dodatkowo są miłe w dotyku – nie podrażniają skóry. Staraj się unikać kontaktu ze zwierzętami. Do działań profilaktycznych włącz także dietę bogatą w kwas gamma-linolenowy, a usuń z niej nabiał, produkty smażone, napoje zakwaszające organizm (jak kawa), alkohol, konserwanty. Pij dużo wody! W miarę możliwości unikaj stresowych sytuacji.
Zastosuj się do powyższych rad, a Twoja skóra naprawdę poczuje się lepiej. Okresy remisji się wydłużą, a pojawiające się objawy staną się mniej uciążliwe.

Amaderm
ATOPIC Kremożel nawilżająco-kojący na powieki i okolice oczu
Poznaj produkt
Amaderm
ATOPIC Lekki krem emolientowy do twarzy i ciała
Poznaj produkt
Zobacz też:

Dlaczego warto stosować peeling trychologiczny?

Pielęgnacja skóry głowy jest często zaniedbywanym aspektem codziennej rutyny kosmetycznej. Skupiając się na zdrowiu włosów, często zapominamy, że zdrowa skóra głowy jest kluczem do ich pięknego wyglądu. Jednym z produktów, który zyskuje na popularności w trosce o skórę głowy, jest peeling trychologiczny. Dlaczego warto go stosować i jakie korzyści przynosi? Czym jest peeling trychologiczny? Peeling…

Czytaj więcej >

Wyróżnienie dla szamponu przeciwłupieżowego AMADERM

Nasz dermokosmetyk, AMADERM szampon przeciwłupieżowy nawilżająco-łagodzący, przeszedł pozytywne testy i otrzymał certyfikat akceptacji Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, najważniejszej instytucji w Polsce w tej dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie i dowód na wysoką jakość Szamponu AMADERM oraz potwierdzenie jego działania przez wybitnej klasy specjalistów w dziedzinie trychologii. Jest nam niezmiernie miło, że nasza receptura, opracowana specjalnie, by pomagać…

Czytaj więcej >

Alicja Pawlak

Alicja choruje na łuszczycę od 24 lat. Jej skóra na co dzień wymaga specjalnej pielęgnacji i nawilżenia, a jak sama pisze – ciężko jest jej dobrać właściwe produkty, gdyż w grę wchodzi także odpowiednia konsystencja, zapach oraz stopień nawilżenia. Jej uwagę zwrócił balsam nawilżający – bardzo lekki w konsystencji, nie brudzący ubrań, idealny zarówno podczas…

Czytaj więcej >