Z objawami suchości skóry w różnych porach roku i z różnych przyczyn spotyka się niemal każdy z nas. Jeśli to problem nawracający, zapewne znasz jego źródło i potrafisz już sobie z nim poradzić, ale powinnaś dodatkowo wiedzieć, że istnieje parę sposobów na to, by minimalizować szanse na ponowne wystąpienie suchości skóry.
Profilaktyka suchości skóry
„Lepiej przeciwdziałać niż leczyć” – pewnie słyszałaś to zdanie wiele razy i może nawet się z nim zgadzasz? Najwyższy czas wziąć je sobie do serca i wprowadzić w życie. Dolegliwości skóry związane z suchością mogą mieć różne podłoże, dlatego też myślenie o profilaktyce zacznij od zdiagnozowania przyczyny swojego indywidualnego problemu. Następnie zmień kilka nawyków swego stylu życia – używaj balsamów do bardzo suchej skóry po każdej kąpieli, a nie wyłącznie gdy zauważysz objawy wysuszenia; wypijaj każdego dnia butelkę wody; stale unikaj stresu itd. Ale omówmy to zagadnienie na konkretnych przykładach.
Suchość wywołana uszkodzeniem bariery hydrolipidowej
Jeśli problemy z suchą skórą pojawiają się u Ciebie z powodu uszkodzenia bariery hydrolipidowej, dbaj o jej kondycję nie tylko kiedy odczujesz nieprzyjemne swędzenie, a skóra zacznie się łuszczyć, ale pielęgnuj tę barierę ochronną podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych. Za utrzymywanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry odpowiada MNF, czyli naturalny czynnik nawilżający. W jego skład wchodzi między innymi mocznik, naturalna substancja wykorzystywana także w kosmetyce w preparatach nawilżających. Systematyczne używanie kremów nawilżających do cery suchej, posiadających w składzie właśnie mocznik, pomoże chronić barierę hydrolipidową przed uszkodzeniami, a tym samym przeciwdziałać przeznaskórkowej utracie wilgoci (TEWL).
Czynniki zewnętrzne
Negatywny wpływ na utrzymanie prawidłowej wilgotności skóry mają także tak zwane czynniki zewnętrzne. Unikanie silnego wiatru, nagłych zmian temperatury czy zbytniego eksponowania skóry na słońce wydają działaniami tylko z pozoru oczywistymi, bo żeby zastosować się do tych zaleceń, musiałybyśmy wielokrotnie po prostu zostać w domu, a to przecież nie jest możliwe. Dlatego należy skórę na te niedogodne warunki przygotować: zimą używaj kremów natłuszczających, latem z wysokim filtrem. Ponadto przy codziennych zabiegach oczyszczających i pielęgnacyjnych staraj się zapewnić sobie i skórze odpowiedni komfort i dodatkowo jej nie obciążaj. Unikaj peelingów, to kosmetyki dla osób o cerze tłustej, tobie nie są potrzebne. Nie myj twarzy mydłem i nie pocieraj przy osuszaniu, bądź dla siebie delikatna. Korzystaj z letniej, niezbyt gorącej wody, a po kąpieli na lekko wilgotną skórę nanoś kremy i balsamy nawilżające powolnymi, okrężnymi ruchami. Uczyń z tego rytuału swój nawyk.
Sucha skóra na stopach
Osobnego omówienia wymagają działania profilaktyczne w odniesieniu do szorstkiej, łuszczącej się skóry stóp. Można wymienić tu kilka praktyk, które wykonywane systematycznie i konsekwentnie wspomogą leczenie i pozbycie się tego problemu. Przede wszystkim pamiętaj o noszeniu dobrej jakości bawełnianych skarpetek oraz obuwia zapewniającego oddychanie skóry, ponadto unikaj ciasnych butów wykonanych z tworzyw sztucznych. Przy pielęgnacji stóp i paznokci nie używaj ostrych narzędzi, które mogą doprowadzić do pęknięć skóry. Na zawsze pożegnaj się pumeksem, który jest siedliskiem bakterii i także powoduje uszkodzenia bariery hydrolipidowej. Zamiast tego regularnie stosuj kremy do stóp z wysoką zawartością mocznika. Skonsultuj jednak ten wybór z lekarzem lub farmaceutą, którzy zasugerują odpowiednie stężenie tej substancji do twojego problemu.
Tych parę w gruncie rzeczy prostych działań pomoże ci w walce z problemem nawracającej suchości skóry, a kilka dodatkowych chwil w łazience każdego wieczoru zbawiennie wpłynie także na ukojenie twoich nerwów po ciężkim dniu. Nie traktuj pielęgnacji jak obowiązku, czerp z niej przyjemność i stań się jeszcze piękniejsza!