Suchość skóry jest dolegliwością tak powszechną, że gdyby była chorobą, na pewno znalazłaby się na liście chorób cywilizacyjnych. Choć objawy suchości skóry są u wszystkich bardzo podobne, podłoże jej powstawania może być różne.
Uszkodzenie bariery hydrolipidowej
Płaszcz hydrolipidowy znajdujący się w rogowej warstwie naskórka stanowi naturalną, ochronną barierę, która z jednej strony zapobiega przeznaskórkowej utracie wody (TEWL), a z drugiej nie dopuszcza do przeniknięcia do wewnątrz organizmu szkodliwych substancji, które dodatkowo mogą stać się przyczyną powstania suchej, łuszczącej się skóry. Naruszenie tej bariery naraża nas więc na pojawienie się suchej skóry z dwóch powodów.
Organizm, oprócz płaszcza hydrolipidowego, posiada jeszcze kilka naturalnych systemów wpływających na nawilżenie skóry. Uszkodzenie którekolwiek z nich sprawi, że Twoja skóra straci elastyczność, jędrność i zdrowy, świeży wygląd. Należą do nich na przykład:
- Naturalny czynnik nawilżający (MNF) – składa się z między innymi z mocznika, aminokwasów czy kreatyniny, a jego głównym zadaniem jest utrzymywanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry.
- Korneocyty – czyli martwe, płaskie komórki naskórka, stanowią jeden z elementów bariery ochronnej skóry.
- Lipidy – to tłuszcze, które ograniczają utratę wody przez naskórek.
Czynniki zewnętrzne
Po pierwsze wszelkie czynniki zewnętrzne, z jakimi styka się skóra. Należy wśród nich wymienić nadmierne promieniowanie słoneczne, silny wiatr, nagłe zmiany temperatur, ale także zanieczyszczenia czy toksyny znajdujące się w ubraniach albo niewłaściwie dobranych kosmetykach. Uważnie czytaj etykiety wszystkich swoich kosmetyków, nawet szamponów do włosów i mydeł do rąk. Najlepiej, by były to produkty bez sztucznych substancji zapachowych czy alkoholu – mogą one bowiem dodatkowo wpłynąć na pogorszenie się stanu skóry.
Podłoże genetyczne
Kolejną przyczyną pojawienia się u Ciebie suchej skóry mogą się okazać także odziedziczone skłonności do jej powstawania. Jeżeli choć jedno z Twoich rodziców posiada taką predyspozycję, istnieje dużo prawdopodobieństwo, że i Ty będziesz się z borykać z problemem suchej skóry. Genetyczne podłoże może mieć także atopia – nadwrażliwość na alergeny, która w około połowie przypadków objawia się jako sucha, łuszcząca się skóra (AZS).
Suchość skóry niekiedy wywołują również kuracje lekami lub inne choroby, jak na przykład cukrzyca albo łuszczyca. Sucha skóra pojawia się ponadto wraz z wiekiem. Z upływem lat tracimy naturalne nawilżenie skóry i zdolność do jej szybkiej regeneracji.
Niewłaściwa dieta
Bardzo często skupiamy się na suchej skórze jako na problemie leżącym wyłącznie na zewnątrz, tymczasem jej przyczyną może być także niewłaściwa, niezbilansowana dieta. By wyeliminować to źródło dolegliwości, w ciągu dnia często sięgaj po wodę, zieloną herbatę lub naturalny izotonik – wodę kokosową. Unikaj za to zakwaszającej organizm kawy. Zastanów się także, jak bardzo zróżnicowany jest Twój jadłospis. Czy codziennie zjadasz chociaż dwa różne warzywa lub owoce? Jadaj częściej ryby i więcej olejów roślinnych, a Twoja skóra odzyska sprężystość i gładkość.