Wpływ czynników zewnętrznych na zdrowie skóry - Amaderm

Wpływ czynników zewnętrznych na zdrowie skóry

Skóra stanowi największy organ naszego organizmu, u dorosłego człowieka jej powierzchnia wynosi około 2 m2. Tak duży narząd musi mieć ogromne znaczenie dla całego ciała. Przede wszystkim stanowi barierę ochronną – oddziela organizm od świata zewnętrznego, izoluje od zanieczyszczeń, nadmiernego promieniowania, utrzymuje odpowiednią temperaturę wewnątrz organizmu. Wszystkie te czynniki zewnętrzne skupiają się na naskórku, który stopniowo traci elastyczność, gładkość i nawilżenie.

Zapobiegać negatywnemu wpływowi środowiska na skórę ma płaszcz hydrolipidowy znajdujący się w zewnętrznej warstwie skóry. Składa się on z wody tłuszczów i białek, które mają za zadanie utrzymać właściwe nawilżenie skóry i chronić przed działaniem czynników zewnętrznych. Niestety i ta bariera zostaje niekiedy uszkodzona.

Zanieczyszczenia

Wiesz już, że skóra stanowi barierę chroniącą organizm przed czynnikami zewnętrznymi, ale tak jak wydala ona z organizmu toksyny w procesie detoksykacji, tak może też wpuścić do niego niechciane substancje z powietrza, kosmetyków czy nawet ubrań. Liczne badania naukowe pokazują, że osoby zamieszkujące aglomeracje miejskie, w których zanieczyszczenie wywołane różnorodnymi spalinami stale wzrasta, borykają się z większą ilością dolegliwości skóry niż mieszkańcy wsi i mniejszych ośrodków miejskich. Zanieczyszczenia mają negatywny wpływ na barierę ochronną skóry i jej nawilżenie. Dlatego też osobom narażonym na kontakt z zanieczyszczeniami utrzymującymi się w powietrzu zaleca się stosowanie preparatów nawilżających i regenerujących pozostawiających na skórze delikatny film ochronny.

Słońce

Dzięki słońcu możliwe jest na naszej planecie życie. Bez niego nie byłoby roślin i zwierząt ani ludzi. To z jego promieni pozyskujemy tak ważną dla naszego zdrowia witaminę D. Warto jednak pamiętać, że organizmowi do wyprodukowania niezbędnej porcji witaminy D wystarcza 10–20 minut spędzonych na zewnątrz w pogodny dzień kilka razy w tygodniu. Przebywając na ostrym słońcu dłużej, narażamy skórę na niekorzystne działanie promieniowania UV: przyspieszenie procesu starzenia, powstawanie przebarwień, grubienie naskórka, utratę jędrności i elastyczności. By temu zapobiec, zawsze używaj kremów filtrem dostosowanym do Twojej karnacji oraz pory roku.

Nagłe zmiany temperatur

Twoja skóra tego wprost nie znosi. Brew pozorom nie jest to tylko problem zimowych miesięcy, kiedy wychodzimy na mróz z ogrzewanego pomieszczenia. Również latem narażamy skórę na szok termiczny, gdy z upalnej pogody wchodzimy do mocno klimatyzowanego pomieszczenia. Obie te sytuacje wpływają na uszkodzenie bariery ochronnej skóry, zwłaszcza w miejscach, które zwykle nie są osłonięte przez ubranie – na dłoniach, ustach, policzkach, skórze wokół oczu. W takich warunkach dochodzi do szybkiej utraty wody, którą najlepiej uzupełnić, stosując preparaty nawilżające i natłuszczające.

Zimno i wiatr

Silny wiatr i niska temperatura to kolejne czynniki pogodowe, które wpływają negatywnie na nawilżenie skóry. Pod ich wpływem spowalnia się praca gruczołów łojowych, zostaje naruszona bariera hydrolipidowa, co prowadzi do nadmiernej utraty wody. Kluczowe w okresie zimowym jest stosowanie kremów tłustych i półtłustych, które pomogą odbudować płaszcz wodno-tłuszczowy utrzymujący właściwe nawilżenie.

Amaderm
Balsam nawilżający
Poznaj produkt
Amaderm
Krem regenerująco-złuszczający
Poznaj produkt
Zobacz też:

Objaw brudnych łokci i kolan

Wbrew sugestywnej nazwie efekt „brudnych kolan” lub „brudnych łokci” nie wynika z braku staranności przy oczyszczaniu skóry, ale jest objawem wynikającym z nadmiernego wysuszenia i rogowacenia się skóry, w efekcie czego przybiera ona szary, brunatny kolor….

Czytaj więcej >

Atopowe Zapalenie Skóry w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Szacuje się, że ok. 40% kobiet w ciąży boryka się ze świądem skóry. Może ono być wynikiem rozciągania skóry, szczególnie jeśli dotyczy brzucha, albo być objawem chorób skóry, w tym najczęstszej dermatozy ciążowej – atopowych wykwitów ciążowych, które mogą objawiać się m.in. wykwitami o charakterze atopowego zapalenia skóry….

Czytaj więcej >