Objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) - Amaderm

Objawy atopowego zapalenia skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry, znane także jako egzema czy świerzbiączka, objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi, którym towarzyszy swędzenie. To jednak za mało, by lekarz mógł postawić jednoznaczną diagnozę. Poniżej znajdziesz szczegółowszy wykaz objawów, które towarzyszą AZS.

Pierwsze symptomy AZS
Swędząca, podrażniona, czerwona i sucha skóra to zwykle pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry. Póki nie są silne i nie obniżają znacząco jakości życia, zwykle je bagatelizujemy, ograniczając profilaktykę do niezbyt regularnego stosowania balsamów i kremów nawilżających. Zmiany zauważamy zwykle w zgięciach pod łokciami i kolanami, na policzkach, które wyglądają wtedy, jakbyśmy je polakierowali, oraz na szyi, ale mogą się pojawić w każdym miejscu na skórze, które zostało wystawione na działanie drażniących czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
• zbyt silnie detergenty i kosmetyki,
• szorstkie, ostre, drapiące tkaniny ubrań,
• nadmierne pocenie,
• pleśnie i roztocza,
• silny, zimny wiatr i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Wykwity atopowe
Większe zaniepokojenie wzbudzają wypryski skórne, tak zwane wykwity atopowe. Na takich ogniskach rumieniowych pojawiają się nadżerki, a także pęcherzyki i grudki. Nie próbuj leczyć ich na własną rękę. Dermatolog przepisze najodpowiedniejsze dla twoich dolegliwości środki łagodzące – zgadza się, tylko łagodzące – leczenie atopowego zapalenia skóry ogranicza się bowiem do minimalizowania objawów oraz unikania alergenów i innych czynników wywołujących podrażnienia.

Objawy na dalszych stadiach AZS
Jak każda choroba atopowe zapalenie skóry przybiera różne formy, a w jej przebiegu przechodzi się kolejne stadia. Ponieważ w różnych częściach ciała mogą powstawać zmiany o odmiennym nasileniu, zdarza się, że u jednego pacjenta występują jednocześnie dwie lub trzy fazy. Podostre stadium AZS charakteryzuje się wystąpieniem rumienia, łuszczącą się skórą z grudkami i strupami, po których wyleczeniu nie powinny zostać na skórze blizny. W fazie ostrej natomiast zmiany przybierają postać czerwonych grudek wysiękowych, towarzyszy im wówczas swędzenie o wyższym natężeniu. Przy przewlekłej chorobie mamy już do czynienia z pogrubioną, zliszajowaconą skórą oraz włókniejącymi guzkami. AZS zwykle objawia się miejscowo, w różnych częściach ciała, ale może się zdarzyć, że zmiany pokryją całą powierzchnię skóry. Mówimy wtedy o erytrodermii.
Atopowe zapalenie skóry bardzo często jest diagnozowane już w dzieciństwie i niestety ta podatność skóry do powstawania rumieni oraz infekcji bakteryjnych towarzyszy nam już do końca życia. Co ważne, bardzo skutecznym narzędziem walki z tą dolegliwością skórną jest profilaktyka. Jeśli dotyczy cię problem swędzącej, suchej skóry wywołanej AZS, nie zapominaj o codziennym stosowaniu hipoalergicznych balsamów nawilżających, unikaj drażniących detergentów i stresu, jedz zdrowo. Pamiętaj, że możesz sobie pomóc, wyrabiając codzienne dobre nawyki.

Amaderm
Balsam nawilżający
Poznaj produkt
Amaderm
Szampon przeciwłupieżowy nawilżająco- łagodzący
Poznaj produkt
Zobacz też:

Objaw brudnych łokci i kolan

Wbrew sugestywnej nazwie efekt „brudnych kolan” lub „brudnych łokci” nie wynika z braku staranności przy oczyszczaniu skóry, ale jest objawem wynikającym z nadmiernego wysuszenia i rogowacenia się skóry, w efekcie czego przybiera ona szary, brunatny kolor….

Czytaj więcej >

Atopowe Zapalenie Skóry w ciąży – jak sobie z nim radzić?

Szacuje się, że ok. 40% kobiet w ciąży boryka się ze świądem skóry. Może ono być wynikiem rozciągania skóry, szczególnie jeśli dotyczy brzucha, albo być objawem chorób skóry, w tym najczęstszej dermatozy ciążowej – atopowych wykwitów ciążowych, które mogą objawiać się m.in. wykwitami o charakterze atopowego zapalenia skóry….

Czytaj więcej >