Objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) - Amaderm

Objawy atopowego zapalenia skóry (AZS)

Atopowe zapalenie skóry, znane także jako egzema czy świerzbiączka, objawia się przede wszystkim zmianami skórnymi, którym towarzyszy swędzenie. To jednak za mało, by lekarz mógł postawić jednoznaczną diagnozę. Poniżej znajdziesz szczegółowszy wykaz objawów, które towarzyszą AZS.

Pierwsze symptomy AZS
Swędząca, podrażniona, czerwona i sucha skóra to zwykle pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry. Póki nie są silne i nie obniżają znacząco jakości życia, zwykle je bagatelizujemy, ograniczając profilaktykę do niezbyt regularnego stosowania balsamów i kremów nawilżających. Zmiany zauważamy zwykle w zgięciach pod łokciami i kolanami, na policzkach, które wyglądają wtedy, jakbyśmy je polakierowali, oraz na szyi, ale mogą się pojawić w każdym miejscu na skórze, które zostało wystawione na działanie drażniących czynników. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim:
• zbyt silnie detergenty i kosmetyki,
• szorstkie, ostre, drapiące tkaniny ubrań,
• nadmierne pocenie,
• pleśnie i roztocza,
• silny, zimny wiatr i inne niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Wykwity atopowe
Większe zaniepokojenie wzbudzają wypryski skórne, tak zwane wykwity atopowe. Na takich ogniskach rumieniowych pojawiają się nadżerki, a także pęcherzyki i grudki. Nie próbuj leczyć ich na własną rękę. Dermatolog przepisze najodpowiedniejsze dla twoich dolegliwości środki łagodzące – zgadza się, tylko łagodzące – leczenie atopowego zapalenia skóry ogranicza się bowiem do minimalizowania objawów oraz unikania alergenów i innych czynników wywołujących podrażnienia.

Objawy na dalszych stadiach AZS
Jak każda choroba atopowe zapalenie skóry przybiera różne formy, a w jej przebiegu przechodzi się kolejne stadia. Ponieważ w różnych częściach ciała mogą powstawać zmiany o odmiennym nasileniu, zdarza się, że u jednego pacjenta występują jednocześnie dwie lub trzy fazy. Podostre stadium AZS charakteryzuje się wystąpieniem rumienia, łuszczącą się skórą z grudkami i strupami, po których wyleczeniu nie powinny zostać na skórze blizny. W fazie ostrej natomiast zmiany przybierają postać czerwonych grudek wysiękowych, towarzyszy im wówczas swędzenie o wyższym natężeniu. Przy przewlekłej chorobie mamy już do czynienia z pogrubioną, zliszajowaconą skórą oraz włókniejącymi guzkami. AZS zwykle objawia się miejscowo, w różnych częściach ciała, ale może się zdarzyć, że zmiany pokryją całą powierzchnię skóry. Mówimy wtedy o erytrodermii.
Atopowe zapalenie skóry bardzo często jest diagnozowane już w dzieciństwie i niestety ta podatność skóry do powstawania rumieni oraz infekcji bakteryjnych towarzyszy nam już do końca życia. Co ważne, bardzo skutecznym narzędziem walki z tą dolegliwością skórną jest profilaktyka. Jeśli dotyczy cię problem swędzącej, suchej skóry wywołanej AZS, nie zapominaj o codziennym stosowaniu hipoalergicznych balsamów nawilżających, unikaj drażniących detergentów i stresu, jedz zdrowo. Pamiętaj, że możesz sobie pomóc, wyrabiając codzienne dobre nawyki.

Amaderm
Szampon przeciwłupieżowy nawilżająco-łagodzący
Poznaj produkt
Amaderm
ATOPIC Delikatny syndet do mycia twarzy i ciała
Poznaj produkt
Zobacz też:

Dlaczego warto stosować peeling trychologiczny?

Pielęgnacja skóry głowy jest często zaniedbywanym aspektem codziennej rutyny kosmetycznej. Skupiając się na zdrowiu włosów, często zapominamy, że zdrowa skóra głowy jest kluczem do ich pięknego wyglądu. Jednym z produktów, który zyskuje na popularności w trosce o skórę głowy, jest peeling trychologiczny. Dlaczego warto go stosować i jakie korzyści przynosi? Czym jest peeling trychologiczny? Peeling…

Czytaj więcej >

Wyróżnienie dla szamponu przeciwłupieżowego AMADERM

Nasz dermokosmetyk, AMADERM szampon przeciwłupieżowy nawilżająco-łagodzący, przeszedł pozytywne testy i otrzymał certyfikat akceptacji Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, najważniejszej instytucji w Polsce w tej dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie i dowód na wysoką jakość Szamponu AMADERM oraz potwierdzenie jego działania przez wybitnej klasy specjalistów w dziedzinie trychologii. Jest nam niezmiernie miło, że nasza receptura, opracowana specjalnie, by pomagać…

Czytaj więcej >

Alicja Pawlak

Alicja choruje na łuszczycę od 24 lat. Jej skóra na co dzień wymaga specjalnej pielęgnacji i nawilżenia, a jak sama pisze – ciężko jest jej dobrać właściwe produkty, gdyż w grę wchodzi także odpowiednia konsystencja, zapach oraz stopień nawilżenia. Jej uwagę zwrócił balsam nawilżający – bardzo lekki w konsystencji, nie brudzący ubrań, idealny zarówno podczas…

Czytaj więcej >