Jak radzić sobie z egzemą? - Amaderm

Jak radzić sobie z egzemą?

Egzema (wyprysk) to stan zapalny skóry. Pojawia się u osób w różnym wieku i stanowi problem przewlekły, nawracający. Właściwe leczenie i pielęgnacja skóry suchej sprawią, że nieprzyjemne objawy staną się mniej uciążliwe, a okresy remisji choroby dłuższe.

Objawy egzemy

Egzema objawia się zmianami pojawiającymi się na skórze: rumieniem, swędzącą i łuszczącą się skórą, grudkami oraz pęcherzykami wypełnionymi wodą. Po rozdrapaniu nierzadko dochodzi do pęknięć, które pozostawione bez interwencji lekarza dodatkowo ulegają infekcjom. Najbardziej narażone na egzemę są nadgarstki, łokcie i skóra pod kolanami u dzieci, a u dorosłych sucha, swędząca skóra może wystąpić także na szyi, klatce piersiowej i w miejscach intymnych.

Przyczyny

Egzema ma podłoże genetyczne i alergiczne, co oznacza, że najprawdopodobniej skłonność do tej reakcji uczuleniowej odziedziczyłaś po rodzicach, zaś jej objawy pojawiają się zawsze pod wpływem jakiegoś konkretnego alergenu. Ich nasilenie związane jest także z trybem życia i środowiskiem, w jakim na co dzień funkcjonujesz. Stres i skażone powietrze zwiększą podatność na wystąpienie reakcji alergicznej. Egzemę dzieli się na dwa rodzaje: endogenna egzema wywołana jest czynnikiem wewnętrznym, zaś egzogenna powstaje wskutek oddziaływania alergenu ze środowiska. Bez względu na to, który rodzaj egzemy dotyczy Ciebie, leczenie, pielęgnacja i profilaktyka będą podobne.

Diagnoza

Jak w przypadku większości alergii rozpoznanie rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem, na postawie którego zleca się odpowiednie testy, które mają na celu wychwycenie alergenów wywołujących problem z suchą, łuszczącą się skórą. Następnie stosuje się leki niwelujące objawy skórne lub przepisuje się kurację odczulającą.

Sposoby leczenia i pielęgnacji skóry z egzemą

Leczenie egzemy sprowadza się zasadniczo do zmniejszenia objawów za pomocą leczenia miejscowego i leków antyhistaminowych oraz minimalizowania kontaktu z czynnikami podrażniającymi skórę. Po określeniu uczulającego alergenu zaleca się w miarę możliwości usunięcie go z otoczenia chorego. W zimie należy często nawilżać skórę, zawsze wkładać rękawiczki oraz unikać przegrzanych pomieszczeń z suchym powietrzem, a latem nadmiernego eksponowania skóry na słońce prowadzącego do przegrzania i zbyt mocno klimatyzowanych pomieszczeń.
Egzema w znaczący sposób narusza barierę hydrolipidową skóry, dlatego miejscowe leczenie skupia się na jej odbudowie z zastosowaniem kremów nawilżających do cery suchej oraz natłuszczających. Nakładaj je zawsze na czystą, lekko wilgotną skórę, delikatnie wmasowuj kremy i balsamy, nie wcieraj ich zbyt mocno. Ponadto unikaj długich, gorących kąpieli, szorstkich ręczników oraz wysuszających mydeł i kosmetyków do demakijażu z alkoholem – mogą bowiem dodatkowo wysuszyć skórę i doprowadzić do pęknięć.
W zminimalizowaniu dolegliwości skóry pomogą Ci także luźne, przewiewne ubrania z bawełny, które dodatkowo są miłe w dotyku – nie podrażniają skóry. Staraj się unikać kontaktu ze zwierzętami. Do działań profilaktycznych włącz także dietę bogatą w kwas gamma-linolenowy, a usuń z niej nabiał, produkty smażone, napoje zakwaszające organizm (jak kawa), alkohol, konserwanty. Pij dużo wody! W miarę możliwości unikaj stresowych sytuacji.
Zastosuj się do powyższych rad, a Twoja skóra naprawdę poczuje się lepiej. Okresy remisji się wydłużą, a pojawiające się objawy staną się mniej uciążliwe.

Amaderm
ATOPIC Ultrałagodny Żel do mycia twarzy
Poznaj produkt
Amaderm
Szampon przeciwłupieżowy nawilżająco- łagodzący
Poznaj produkt
Zobacz też:

Wyróżnienie dla szamponu przeciwłupieżowego AMADERM

Nasz dermokosmetyk, AMADERM szampon przeciwłupieżowy nawilżająco-łagodzący, przeszedł pozytywne testy i otrzymał certyfikat akceptacji Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego, najważniejszej instytucji w Polsce w tej dziedzinie. To prestiżowe wyróżnienie i dowód na wysoką jakość Szamponu AMADERM oraz potwierdzenie jego działania przez wybitnej klasy specjalistów w dziedzinie trychologii. Jest nam niezmiernie miło, że nasza receptura, opracowana specjalnie, by pomagać…

Czytaj więcej >

Alicja Pawlak

Alicja choruje na łuszczycę od 24 lat. Jej skóra na co dzień wymaga specjalnej pielęgnacji i nawilżenia, a jak sama pisze – ciężko jest jej dobrać właściwe produkty, gdyż w grę wchodzi także odpowiednia konsystencja, zapach oraz stopień nawilżenia. Jej uwagę zwrócił balsam nawilżający – bardzo lekki w konsystencji, nie brudzący ubrań, idealny zarówno podczas…

Czytaj więcej >

Paulina Daria

Paulina oprócz opieki nad dwójką dzieci nie zapomina o sobie – trenuje, jest zapaloną włosomaniaczką oraz dzieli się przydatnymi radami dotyczącymi macierzyństwa na swoim Instagramie. W tym wszystkim towarzyszy jej łuszczyca, objawiająca się najczęściej na skórze głowy, nóg oraz paznokciach u rąk. Ukojenie przyniósł jej szampon przeciwłupieżowy Amaderm, do którego jak sama mówi – chętnie…

Czytaj więcej >